Piotr Skrobotowicz zmarł 26.12.2022 w wieku 76 lat – odszedł wizjoner i wyjątkowa osobowość, człowiek o szerokiej wiedzy, doświadczeniu i wielkiej pasji, który z niezłomną siłą i pewnością stawiał czoła wielu wyzwaniom i przeciwnościom.
Firmę Auto Power Electronic w roku 1984 stworzył inż. Piotr Skrobotowicz.
Na powierzchni 2,5ha znajdują się hale montażowe, park maszynowy, narzędziownia, prototypownia, laboratorium zakładowe oraz biura.
Pierwszymi produktami firmy APE były regulatory napięcia do „Malucha” i dużego Fiata oraz do ciągników rolniczych, które trafiały do sklepów z częściami zamiennymi. Z czasem firma rozpoczęła współpracę z FSO na Żeraniu i Fabryką Samochodów Ciężarowych w Lublinie, a części produkowane przez APE zaczęto montować w nowych pojazdach.
Przedsiębiorstwo jest zakładem pracy chronionej w którym ponad połowę pracowników stanowią osoby niepełnosprawne.
W 1997 roku firma uczestniczyła w modernizacji samochodu Polonez Plus, do którego nasi inżynierowie zaprojektowali całą centralkę elektroniczną, a którą potem zaczęto także stosować w samochodzie Lublin 3 oraz w Honkerze. Na tamte czasy, nasza centralka była bardzo nowoczesna, ponieważ pozwalała na kontrolę 25 żarówek oraz posiadała inteligentną, programowalną wycieraczkę.
Od 2001 roku firma współpracuje z czeskim producentem pomp rzędowych, firmą Motorpal z Jihlavy, dla którego zaprojektowaliśmy, produkujemy i dostarczamy kilkanaście typów siłowników elektromagnetycznych.
Współpraca z Auto Power Electronic posiada wiele zalet:
W kolejnych latach firma Auto Power Electronic nawiązała kooperację z dużymi i znanymi firmami zachodnimi m.in. niemiecką firmą Deutz A.G., amerykańską firmą John Deere oraz czeskim Zetorem, do których dostarcza części pierwszą linię.
Cały asortyment produkcyjny APE opiera się na własnych, autorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Firma posiada 21 patentów i nieustannie kładzie nacisk na rozwój
i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych oraz na wysoką jakość swoich produktów.
Jakiś czas temu wpadliśmy na pomysł, żeby popracować nad użytkowym oświetleniem typu LED i spróbować znaleźć własne oryginalne rozwiązania – mówi Piotr Skrobotowicz.
Do tematu podeszliśmy na swój sposób, nie kopiując znanych i stosowanych na świecie pomysłów. Obecnie mamy własne konstrukcje chronione prawami patentowymi.
Więcej informacji na stronie: led.ape.com.pl